Дніпропетровські журналісти отримали в своє розпорядження документи, що свідчать про факти тиску на студентів під час першого туру виборів міського голови обласного центру.
Учні низки ВНЗ підтвердили скупку голосів, яка здійснювалася в окремих навчальних закладах, окремі деканати яких так чи інакше афілійовані з бізнесом Євгена Удода, голови обласної ради та за сумісництвом голови виборчого штабу Олександра Вілкула.
«Це списки студентів, які складали старости груп в НГУ, УДХТУ, ДГІФКС, та інших навчальних установах. Крім безпосередньо їх даних, як виборців (включаючи дільниці для голосування), вказані номери мобільних телефонів і номери платіжних карт. За свідченням самих студентів, гроші перераховувалися за фотографію бюлетеня з галочкою навпроти прізвища Вілкула», - зазначає автор розслідування Ірина Калінкіна. За її словами, розмір винагороди самих старост визначався залежно від кількості тих, хто проголосував за кандидата «Опозиційного блоку» - чим більше фотографій збиралося в групі, тим вище був «гонорар». Як правило, розрахунок передбачався на безготівковій основі (через банківські картки). Проте в деяких випадках мова йшла про готівку. «Саме ті, хто працював з готівкою, отримали свої гроші. А от з «картковими» клієнтами цієї шахрайської афери розрахувалися не повністю. Це частково і стало причиною звернення студентів до журналістів», - підкреслює Ірина Калінкіна.
Втім, звернення в пресу і навіть до правоохоронних органів могли б бути більш масовими, якби не черговий прийом штабу Вілкула. «Деяким студентам, з якими не розрахувалися до кінця, команда Удода обіцяла повний розрахунок після аналогічного голосування в другому турі. Молодь заганяється в стандартний тупик, який аферисти іноді називають «сніданок»: ось зроби сьогодні ще й це, тоді завтра ми віддамо і за вчора, і за сьогодні», - говорить Ірина Калінкіна.
Як повідомлялося раніше, скупка голосів є кримінально відповідальним злочином. Причому відповідальність передбачається як для того, хто купує голос, так і тих, хто ним торгує.